Girls at Brethren May 3
On Saturday May 03,2003 the
Onekama/Bear Lake girls traveled to Brethren for the
First Brethren Invitational and came away with 1st place
and another nice trophy. This was a medal meet that gave
out medals down to 6th place
1st Onekama/Bear Lake with
188 points Brethren finished 3rd with91.33 points
- 3200 meter relay team;
1st Jach, Mitchell, Bradford and Zupin 10:36.1
- 100 meter High
Hurdles; 1st Jamie Meister 16.84; 6th Kaylie
Mathieu 18.58
- 100 meter dash; 2nd
Bonnie Harthun 13.62; 8th Stephanie Keith 14.05;
- 800 meter relay team ;
3rd Keith,Oclenik,Harthun and Hart 1:56.77
- 1600 meter run; 1st
Erica Jach 5:50.39; 2nd Sam Mitchell 6:04.o
- 400 meter relay team;
2nd Meister, Mathieu, Oclenik and Keith 55.64
- 400 meter run; 3rd
Ashley Hart 1:05.05
- 300 Meter Inter.
Hurdles; 2nd Erica Reckow 52.93; 6th Kaylie
Mathieu 55.37
- 800 meter run; 1st
Erica Jach 2:28.85; 4th Marylynn Bradford 2:37.9
- 200 meter dash ; 1st
Bonnie Harthun 28.15; 7th Stephanie Keith 29.91
- 3200 meter run; 3rd
Sam Mitchell 13:43.9; 4th Ashley Zupin 13:58.4
- 1600 meter relay team;
1st Hart, Ocelnik, Bradford and Jach 4:27.2
- Pole Vault; 1st Jamie
Meister 9' 4"; 3rd Kaylie Mathieu 7' even
- Long Jump; 1st Jamie
Meister 15'; 3rd Bonnie Harthun 14' 3"
- High Jump; 2nd Ashley
Hart 4' 8"
- 6th Elsie Ocelnik 4'
2"
- Shot Put; 2nd
Raychelle Noel 33' 111/2"
- Discus; 4th Raychelle
Noel 87' 9"; 6th Marylynn Bradford 82'
4"
|
Boys at Brethren May 3
For the boys at Brethren
1st Invitational the boys finished in 4th place. 1st MCE
123.5, 2nd Manton 114, 3rd Frankfort 103.5, 4th
Onekama/Bear Lake, 5th Buckley 94, 6th Brethren 61.5, 7th
Walkerville 41 and tied for 8th Pentwater and MCC with 9
points. This meetgave medals out to the top 6th finishes
in each event.
- 3200 meter relay team
; 2nd place Allen,Pomery,Chris Thomas and Savory
8:45 PR
- 110 meter High
Hurdles; 2nd Tony Thomas 15.5 PR; 5th Kellen
Story 17.3 PR
- 100 Meter dash; 8th
Dustin Vanervest time ??
- 800 meter relay team;
5th Brown, Story, Revolt and Armstrong time ??
- 1600 meter run; 2nd
Luke Allen 4:49 PR; 8th Nathan Milarch 5:12 PR
- 400 meter relay team;
5th Brown,Harris ,Milarch and Story time ??
- 400 meter run; 7th
Dustin Vandervest
- 300 meter Interm.; 8th
Ryan Brown 46.8
- 800m. run; 3rd Chris
Thomas 2:08
- 3200m run
- 2nd Josh Groenwald
10:44 PR; 4th Luke Allen 10:57
- 1600m relay; 4th with
Dalke, Vandervest, Pomeroy, Thomas 3:47
- Pole Vault; 1st Tony
Thomas 13' 6"; 2nd Ryan Brown 11' PR
- Long Jump; 1st Tony
Thomas 18' 10"; 6th Lee Dalke ??
- High Jump ; 1st Tony
Thomas ????
|