Onekama/Bear Lake Girls Win the Benzie Invitational

April 24, 2003

(Individual Results for Boys and Girls below)

Benzie meet on Thursday April 24th: 1st Benzie with 116, Lake City 108.5, Kalkaska 85, Pine River 74, Onekama 5th place with 66.5, McBain 43, T.C. Central 34 They medaled to 6th place for each event.
Photographs by Jerry & Dan Brown
Text sent by Dennis Zupin

  • 3200m relay: 5th place with 9:00
  • 110 hurdles: 1st Tony Thomas 16.11; 5th Kellen Story 18.17
  • 100m dash: tied for 5th Dustin Vandervest 12.4; 10th John Revolt 12.89
  • 800m relay 6th no names 1:43.9
  • 1600m run: 5th Luke Allen 4:55.89; 11th Nathan Milarch 5:20.3
  • 400m relay 6th no names 50.89
  • 400m dash; 4th Dustin Vandervest 55.63
  • 300 imderm. hurdles: 5th Ryan Brown 47.33; 6th Gordon Armstrong 47.53
  • 800m run: 6th Chris Thomas 2:12.53
    9th Alex Savory 2:16.03
  • 200m dash: 6th Lee Dalke 25.74; 14th Kellen Story 27.59
  • 3200m run: 5th Luke Allen 10:44; 8th Josh Groenwald 10:55
  • 1600m relay 5th no names 3:49.64
  • Shotput: 13th Chris Nadjowski 27ft 9in; 14th Chris Smith 26ft 8 1/2 in
  • High Jump: 1st Tony Thomas 6ft 2in
  • Pole Vault : 1st Tony Thomas 12ft; 4th Ryan Brown 10ft 6in
  • Long Jump: 1st Tony Thomas 18ft 8 in; 13th Casey Pomeroy 15ft 10in
  • Disces : 12th Chris Smith 90ft 11 in; 14th Josh Vertalka 73 ft 7 in

Girls Pose with their Trophy
Benzie Invitational on April 24th
1st Onekama with 150.5, 2nd Benzie 112. Lake City 93.5 The portager girls Recieved a Trophy
they medaled through 6th place in each event

  • 3200 relay 2nd place of Erica Jach, Sam Mitchell, Renee Pienta, and Mary Bradford in a time of 10:49.2
  • 100m high hurdles: 1st Jamie Meister New School Record; 2nd Kaylie Matheiu 18.82
  • 100m dash: 1st Bonnie Harthun 14; 3rd Stephanie Keith 14.5
  • 800m relay 3rd place with Keith, Matheui, Oclenik, Hart 1:59.4
  • 1600m run: 2nd Erica Jach 5:44; 7th Renee Pienta 6:20
  • 400m relay: 2nd with Keith, Meister, Matheui, and Oclenik with time of 55.17
  • 400m run: 3rd Ashley Hart 1:05.87: 10th Sam Mitchell 1:09.22
  • 300 imderm. hurdles: 2nd Erica Reckow 54.24; 5th Kaylie Matheui 56.53
  • 800m run: 2nd Erica Jach 2:34.91; 4th Mary Bradford 2:41.02
  • 200m dash:1st Bonnie Harthun 28.2; Stephanie Keith 30.5
  • 3200m run: 4th Ashley Zupin 13.48; 5th Sam Mitchell 13:49
  • 1600m relay: 2nd with Hart, Oclenik, Jach, and Bradford in a time of 4:33.2
  • Pole Vault : 1st Jamie Meister 9ft 7in New School Record
  • Long Jump: 3rd Bonnie Harthun 14ft; Jamie Meister 12ft 8.25in
  • High Jump: 2nd Ashley Hart 4ft 8in; 5th Elise Ocelnik 4ft 4in
  • Shotput: 2nd Rachelle Noel 33ft 4 1/2 in
  • Disces : 6th Rachelle Noel 87ft 2in; Mary Bradford 85.4 in

April 24, 2003

http://www.onekama.k12.mi.us